• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Pierwsze takie wydarzenie od 125 lat

  ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski

  dodane 18.03.2014 14:25

  Boska Liturgia w sosnowieckiej cerkwi 16 marca miała niezwykle uroczysty charakter, przewodniczył jej arcybiskup Szymon, ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej, a współcelebrowali proboszcz katedry łódzkiej ks. Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz parafii sosnowieckiej ks. Sergiusz Dziewiatowski oraz ks. diakon Mikołaj Dziewiatowski.

  Abp Szymon w swoim słowie arcypasterskim  zwrócił uwagę na potrzebę codziennej, wzajemnej miłości między chrześcijanami. Z zaniepokojeniem wyraził się też na temat sytuacji na Ukrainie, apelując o żarliwą modlitwę w intencji pokoju w tym kraju.

  - Axios! Godzien! - także te słowa abp. Szymona wybrzmiały podczas modlitwy w sosnowieckiej cerkwi. W trakcie Boskiej Liturgii odbyła się bowiem chirotonia (udzielony został sakrament kapłaństwa) ks. diak. Mikołajowi Dziewiatowskiemu, który przyjął święcenia prezbiteriatu z rąk abp. Szymona. Było to wyjątkowe doświadczenie, bowiem w 125-letniej historii sosnowieckiej świątyni nigdy jeszcze nie miało miejsca.

  Na 4-godzinną modlitwę przybyli prawosławni chrześcijanie od Krakowa aż po Kędzierzyn-Koźle, Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, Łemkowie, Grecy. Sosnowiecka wspólnota parafialna ma bowiem charakter diaspory. Teren parafii jest bardzo rozległy, obejmuje aglomeracje śląską, rybnicką, Śląsk Cieszyński i Podbeskidzie. Powoduje to liczne wyzwania duszpasterskie, w związku z tym ks. Mikołaj Dziewiatowski od 17 marca pełni obowiązki wikariusza sosnowieckiej parafii.

  Pod koniec liturgii z błogosławieństwa arcybiskupa Szymona odbyła się kolekta na rzecz nowo budowanej cerkwi w Kędzierzynie-Koźlu. Parafia sosnowiecka czuje bowiem wyjątkową więź duchową, ale także osobistą z nową świątynią. Przez wiele lat prawosławni ze wschodniej Opolszczyzny należeli do cerkwi w Sosnowcu i przez te lata zbudowane zostały bardzo głębokie więzi między obiema wspólnotami.

    Robert Garstka Ks. Mikołaj Dziewiatowski jest sosnowiczaninem, ukończył socjologię oraz zarządzanie na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowe studia z zakresu teologii prawosławnej na Uniwersytecie w Białymstoku. Ukończył także studia doktoranckie w zakresie teologii porównawczej – edukacji i dialogu ekumenicznego na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Pracuje zawodowo jako menadżer w spółce akcyjnej, jest odpowiedzialny za marketing i szkolenia. Ks. Mikołaj jest żonaty z Moniką (z domu Zelik), ma dwóch synów - Antoniego (3 lata) i Aleksego (1,5 roku).

  Jest prawnukiem łódzkiego kapłana śp. ks. mitrata Piotra Struk-Strukowa, wnukiem dziekana hajnowskiego i budowniczego hajnowskiego soboru Świętej Trójcy śp. ks. mitrata Antoniego Dziewiatowskiego oraz synem proboszcza sosnowieckiego - ks. mitrata Sergiusza Dziewiatowskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół