• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Informatyczne wrota

  xpł

  dodane 09.01.2014 16:47

  Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zyskał 10 laboratoriów komputerowych z 415 stanowiskami w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych.

  Oddany do użytku obiekt ma m.in.: ponad 800 mobilnych i stacjonarnych stanowisk komputerowych rozmieszczonych na 7 tys. mkw. powierzchni, 3 sale konferencyjne, salę audytoryjną mieszczącą 200 osób, czytelnię multimedialną i 155 miejsc czytelniczych. Budynek Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI) został zaprojektowany w formie otwartej książki skierowanej w stronę kampusu uniwersyteckiego. Z okazji oddania do użytku budynku CNTI w krypcie duszpasterstwa akademickiego w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach została odprawiona Msza św., w której bardzo licznie wzięli udział pracownicy naukowi UE. Potem miało miejsce uroczyste posiedzenie Senatu i Rad Wydziałów UE w auli im. Józefa Lisaka, podczas którego wręczono odznaczenia państwowe, promocje doktorskie i habilitacyjne oraz wyróżnienia i stypendia.

  Po południu uroczystego otwarcia CNTI dokonali rektor UE prof Jerzy Żabiński, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk oraz prezydent Katowic Piotr Uszok. Każdy z nich zabrał na pamiątkę fragment przeciętej wstęgi. Rektor UE prof. Leszek Żabiński podziękował inicjatorom, projektantom, menedżerom i wykonawcom tego budynku. - Ten budynek został już nazwany informatycznym wrotami Katowic - wyjaśnił rektor. - Oby ten obiekt funkcjonował dobrze dla środowiska akademickiego, miasta i całego regionu - dodał.

  Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk przypomniał, że to dzieło nie powstało ze środków unijnych. Zostało wsparte z budżetu państwa. - To jest pomysł na Śląsk, aby przełamywać  stereotypy. Na tym terenie małym, z punktu widzenia administracyjnego, jest ponad  40 uczelni wyższych i blisko 180 tys studentów - zaznaczył wojewoda. - Myślimy o przyszłości aglomeracji i naszego miasta przez pryzmat rozwoju nowoczesnych technologii. Jestem przekonany, ze to miejsce będzie kuźnią kadr dla tego rodzaju usług - powiedział prezydent Katowic Piotr Uszok. Dodał, że w jego przekonaniu przybyła Katowicom kolejna ikona architektoniczna, która może zdobyć nagrody w wielu konkursach. Kierowcy jadący przez Katowice drogą krajową nr 86 z Sosnowca w stronę węzła autostradowego Murckowska mogą sami ocenić piękno tego obiektu.

  Nowy budynek pobłogosławił abp Wiktor Skworc. Wcześniej wspólną modlitwę "Ojcze nasz" poprowadził pastor z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. - Dziękujmy tym, którzy podejmowali decyzję o budowie, bo dzięki temu pieniądze społeczne zostały pięknie ulokowane i mają wspaniałe przeznaczenie, które trzeba teraz dobrze wykorzystać. Dlatego liczymy na naukowców i na studentów, bo to wy jesteście przyszłością polskiej nauki. Świetnie, że państwo i społeczeństwo w was, młodych, inwestuje - powiedział metropolita katowicki.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół