• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Pięciu poturbowanych górników

  PAP

  dodane 06.11.2013 17:35

  Do trzech silnych wstrząsów, z których najsilniejszy miał siłę ok. 3 stopni w skali Richtera, doszło w środę 6 listopada przed południem w należącej do Kompanii Węglowej kopalni Piekary. Poszkodowanych zostało pięciu górników, pracujących w zagrożonym rejonie.

  Jak powiedział PAP rzecznik Kompanii Zbigniew Madej, pierwszy wstrząs odnotowano o godz. 11.28, a kolejny - najsilniejszy - 20 minut później. Krótko po południu doszło do jeszcze jednego, słabszego, wstrząsu.

  Epicentrum wstrząsów było ok. 700 m pod ziemią, w rejonie ściany wydobywczej. W strefie zagrożenia było pięciu górników, w tym jedna osoba dozoru. Pracownicy byli w trakcie ewakuacji, zarządzonej po pierwszym wstrząsie.

  "Życiu rannych górników nie zagraża, na ten moment, niebezpieczeństwo. Ich obrażenia zdiagnozują lekarze. Ze wstępnych badań przeprowadzonych pod ziemią wynika, że doznali różnorodnych potłuczeń i złamań" - poinformowała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach Jolanta Talarczyk.

  Podczas transportu na powierzchnię górnicy byli przytomni; trzej szli o własnych siłach. Wszyscy poszkodowani są hospitalizowani i będą poddani szczegółowym badaniom. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

  Po wstrząsach w kopalni wstrzymano wydobycie węgla. Ratownicy zabezpieczają obecnie dotknięte trzęsieniem wyrobiska. Gdy wejście w ten rejon będzie bezpieczne, zostanie tam przeprowadzona wizja lokalna, podczas której eksperci ocenią, czy i jakie szkody powstały w chodniku.

  "Do kopalni pojechali inspektorzy Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach i departamentu górnictwa WUG, którzy ocenią sytuację pod kątem ustalenia przyczyn wstrząsu i przygotowania decyzji w zakresie dalszej eksploatacji w tym rejonie. Oględziny miejsca zdarzenia prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w najbliższych dniach, po analizie aktywności górotworu" - wskazała rzeczniczka WUG.

  Wstrząsy górotworu to naturalne zjawisko na obszarze eksploatacji górniczej. Wstrząsy w Piekarach miały charakter wysokoenergetyczny, czyli były bardzo silne. Wstrząs, który powoduje skutki na powierzchni lub pod ziemią (np. w postaci deformacji wyrobiska czy innych uszkodzeń) określany jest mianem tąpnięcia.(PAP)

  mab/ itm/

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół