• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • 46. rok akademicki UŚ rozpoczęty!

  Natalia Grabka

  dodane 02.10.2013 18:19

  Po czerwcowych obchodach kończących świętowanie 45-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego oraz po przerwie wakacyjnej studenci wrócili na zajęcia.

   

  To już 46. rok nauki oraz ciężkiej pracy na prężnie działającym uniwersytecie. 2 października o godzinie 11 studenci, pracownicy uczelni i zaproszeni goście zebrali się w auli im. Kazimierza Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych, by razem świętować kolejny początek.

  Uroczystego otwarcia dokonał rektor UŚ prof. Wiesław Banyś, który przy tej okazji rozpoczął szósty rok pełnienia urzędu. W przemowie poruszył istotne dla uczelni wyższych tematy. Rektor mówił o zwiększaniu efektywności współdziałania uczelni i korporacji. Wspomniał o powodzeniu, jakim cieszy się Uniwersytet Śląski Dzieci, m.in. dzięki jego pomysłodawcy dr Jerzemu Jaroszowi.

  Głośnym wątkiem, podjętym również podczas spotkania, była kwestia kryzysu dotykającego kształcenia wyższego. W tej sprawie rektor Banyś zapewnił i uspokoił zgromadzonych, że ów kryzys z pewnością nie dotyczy całego środowiska akademickiego, a konkretnej społeczności i konkretnego działania ze strony elit politycznych.

  Po prawicy obecnego rektora zasiedli jego poprzednicy - prof. Tadeusz Sławek oraz prof. Janusz Janeczek. W trakcie uroczystości głos zabrali m.in. Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego i Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, który opowiadał o nowym projekcie pod nazwą "Start z Wojewodą", pomagającym studentom w dążeniu do samorealizacji.

  Nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa. Obecny  na dzisiejszej inauguracji arcybiskup Wiktor Skworc jeszcze dwa dni temu był z wizytą na Ukrainie, by uczcić pamięć poległych tam Ślązaków. Dziś mówił zebranym o konieczności w docieraniu do prawdy, która powinna być głównym elementem nauki.

  Dumie, honorowi i uśmiechom towarzyszyła również trema. Ta ostatnia dała się odczuć głównie najmłodszym gościom, którzy w tym dniu wstąpili do wspólnoty studenckiej. Zarówno pierwszorocznych studentów, jak i doktorantów, spotkał zaszczyt pasowania i otrzymania indeksów. Wręczał je prof. Ryszard Koziołek, prorektor ds. Kształcenia i Studentów.

  Ważnym punktem podczas obchodów inauguracyjnych było nadanie tytułu Profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego profesorowi Wolfgangowi Kleenannowi z Uniwersytetu Duisburg-Essen.

  Równie ważnym i szczególnym gościem był prof. Jerzy Łuczka, wyróżniony nagrodą "Pro Scientia et Arte" w uznaniu za wybitne dokonania w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych. Laureat nagrody pracuje na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii. Prof. Łuczka wygłosił wykład pt. "Teleportacja: jeszcze fantastyka czy już rzeczywistość".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół