• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • "Q" jak... harcerz

  xpł

  dodane 08.09.2013 17:06

  Polscy harcerze mają swojego patrona, którym jest bł. Stefan Wincenty Frelichowski. O tej postaci mówił podczas IV Zlotu Śląskiej Chorągwi ZHP abp Damian Zimoń.

  Podczas polowej Mszy św, która była sprawowana pod Wieżą Spadochronową w drugim dniu zlotu, abp Zimoń przypomniał, że patron harcerzy jest męczennikiem II wojny światowej. Urodził się w 1913 r. w Chełmży i już od 7 roku życia był związany z harcerstwem. Pełnił funkcje drużynowego i zastępowego, a potem także komendanta Starszoharcerskiego Zrzeszenia Kleryków ZHP. Święcenia kapłańskie przyjął  w 1937 r. w Pelplinie. Na początku wojny został aresztowany. Był więziony w kilku obozach, gdzie wbrew zakazom, prowadził pracę duszpasterską, udzielał Komunii św., przedostawał się do chorych na tyfus, by udzielać im sakramentów. Zaraził się tą chorobą i zmarł w Dachau 23 lutego 1945 r.

  - Młodzież dzisiaj potrzebuje Chrystus - powiedział abp Zimoń. - Chrystus potrzebuje was, droga młodzieży, drodzy harcerze i harcerki. Chcemy wam przekazać ten wielki skarb wiar, za który nieraz trzeba ponosić ofiary, tak jak bł. Stefan Wincenty Frelichowski - dodał. Zaznaczył też, że takich postaci było w historii wiele, a harcerze są ludźmi, którzy rzeczywiście potrafią dokonywać wielkich rzeczy. - Ta Wieża Spadochronowa mówi o harcerzach tego regionu, którzy bronili Katowic na początku wojny - zaznaczył. Abp powiedział, że wspomnienia z wojny i męczeństwa wskazują jak bronić wartości takich jak: prawdomówność, pracowitość, uczciwość, a przede wszystkim wiara.

  Nawiązując do dnia modlitw o pokój w Syrii - ogłoszonego przez papieża Franciszka - zachęcił, aby harcerze wszędzie wprowadzali pokój. - Jesteście ludźmi pokoju. Wszyscy mamy budować pokój w naszych rodzinach, szkołach i miejscowościach - zaznaczył i dodał, że pokoju bez Boga nigdy nie będzie. Abp Damian Zimoń przekazał harcerzom na ręce ks. Piotra Larysza "Modlitewnik pielgrzyma" ze Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, który otrzymał od młodzieży z naszej archidiecezji uczestniczącej w tym spotkaniu.

   IV Zlot Śląskiej Chorągwi ZHP przebiegał pod hasłem "Od tradycji Q nowoczesności" i trwał przez cały weekend w Chorzowie i Katowicach. Wśród wielu atrakcji czekających na harcerzy były m.in. rajd szlakiem Wieży Spadochronowej, zajęcia w pionach wiekowych, maraton filmowy, uroczysty capstrzyk, apel poległych, montaż słowno-muzyczny oraz pokaz fajer show pod Pomnikiem Harcerzy na katowickim Rynku i i rekonstrukcja historyczna pod Wieżą Spadochronową. Na zakończenie reprezentacje poszczególnych hufców otrzymały Harcerski Znak Jakości "Q".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół