• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Bakterie - nasi nowi przyjaciele

  Marlena Rolnik

  dodane 24.07.2013 15:25

  Już w przyszłoroczne wakacje miasto Świętochłowice planuje otworzyć basen, którego woda będzie oczyszczana przy pomocy roślin, mieszanki kruszyw i przyjaznych dla ludzi bakterii.

  - Pamiętam, jak kiedyś basen w Świętochłowicach był perełką architektoniczną. Po 10 latach zarastania zielenią właśnie w Świętochłowicach powstanie pierwszy w Polsce obiekt, który nie będzie oczyszczany za pomocą chloru - chwali inwestycję prezydent miasta, Dawid Kostempski. - W pierwszej kolejności kompleks jest dedykowany mieszkańcom miasta, osobom starszym i dzieciom. Ale liczę, że będzie on promocją Świętochłowic i zainteresuje również ludzi z pobliskich miejscowości - dodaje.

  24 lipca została podpisana umowa z wykonawcą - konsorcjum firm: Gliwickim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego z siedzibą w Gliwicach i Przedsiębiorstwem Usługowo-Produkcyjno-Handlowym "Budowlani" Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu. Do końca października mają zostać zakończone prace przedprojektowe i projektowe. Następnie rozpoczną się prace budowlane, tak aby 1 lipca móc otworzyć kąpielisko.

  Technologia w takich obiektach od dawna wykorzystywana jest na terenie Austrii, Niemiec i Włoch. Wartość projektu to 15,4 mln zł. 10,8 mln pokrytych zostanie z niskooprocentowanej pożyczki europejskiej Jessica zaciągniętej do 2027 roku.

  Kompleks ma obejmować zrewitalizowany basen główny wraz z atrakcjami wodnymi, m.in.: zjeżdżalniami rynnową oraz prostą, gejzerami, skałką do skoków oraz leżanką napowietrzającą na 5 osób. Całość otoczona będzie piaszczystymi oraz trawiastymi plażami. Basen główny będzie miał powierzchnię 1200 mkw i podzielony zostanie na kilka funkcji: sportową z 4 torami pływackimi, rekreacyjną o głębokości 1,5 metra oraz plażową o głębokości jednego metra. Obok niego stanie osobny zbiornik wodny - strefa regeneracyjna, w której woda będzie filtrowana przez rośliny, odpowiednio dobraną mieszankę kruszyw oraz przyjazne dla człowieka bakterie.

  W parku wybudowany zostanie budynek wielofunkcyjny, w którym mieścić się będą 2 sale fitness, 6 boisk do gry w squasha, kawiarnia oraz biura administracji obiektu. Dzięki niemu obiekt będzie mógł zarabiać nawet w zimie.

  W górnej części budynku zostaną zamontowane kolektory słoneczne, które będą podgrzewać wodę w basenie. Umożliwi to korzystanie z niego również wiosną i jesienią.

  Powstanie też park linowy, który będzie przeznaczony dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Będzie obejmował kilka tras - szkoleniową z trzema przeszkodami linowymi; trasą dla dzieci z dwunastoma przeszkodami, średnią z osiemnastoma i trudną z dwudziestoma. Obok boiska do siatkówki pojawi się też ścianka wspinaczkowa o powierzchni 50 mkw.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół