• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Będzie wystawa o historii Górnego Śląska

  prze /PAP

  dodane 17.07.2013 17:59

  A jednak politycznej awantury raczej o nią nie będzie, bo to wystawa o pradziejach. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zapowiada użycie w niej nowoczesnych technologii.

  Nowoczesne technologie, czyli kody QR oraz tzw. rozszerzona rzeczywistość (AR), będą wykorzystane na wystawie poświęconej pradziejom Górnego Śląska, którą przygotowuje Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Zaplanowano też udogodnienia dla osób niewidomych.

  Magdalena Michulec z Działu Promocji muzeum poinformowała w środę 17 lipca o rozstrzygnięciu konkursu na opracowanie koncepcji aranżacji plastycznej stałej wystawy archeologicznej „Górny Śląsk w pradziejach”, która ma być gotowa w 2015 r. Projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Historia wczesnego osadnictwa na ziemiach Górnego Śląska to temat wdzięczny, bo wciąż jeszcze nieznany szerokiemu gronu odbiorców. Ekspozycja, która ma powstać w Muzeum Górnośląskim, łączy w sobie dwie idee związane z tym tematem - chęć przekazania istotnych informacji "w pigułce" oraz zaprezentowanie bogactwa kolekcji archeologicznej, znajdującej się w zbiorach muzeum - podkreśliła.

  Konkurs wygrała firma Amaya Architekci Bartosz Majewski z Katowic. Ekspozycja tematycznie będzie obejmować 11 chronologicznie ułożonych segmentów, prezentujących różne zagadnienia pradziejowe i historyczne oraz kącik interaktywny.

  Każdemu z prezentowanych segmentów merytorycznych przypisano 10 wyróżnionych eksponatów i ich replik, umieszczonych w wolnostojących gablotach. Klimat podkreślony będzie również przez wrażenia dźwiękowe - każdej z epok towarzyszyć będzie charakterystyczny, dyskretny podkład dźwiękowy. Te elementy zostaną uzupełnione przez prezentacje krótkich filmów lub pokazów zdjęć oraz animacji.

  Historia osadnictwa na Górnym Śląsku opowiedziana będzie w ciągu chronologicznym epok, z uwzględnieniem aspektów życia ludzkiego i konkretnych obiektów.

  Kody QR umożliwią posiadaczom właściwej aplikacji na telefonie komórkowym przekierowanie na stronę internetową, z której dodatkowo dowiedzą się, kiedy dany eksponat, którego replikę możemy wziąć do ręki, powstał. Znajdą informacje o tym, gdzie i z jakiego materiału został zrobiony, do czego służył, ile kosztował w danej epoce, a ile kosztowałby teraz, kto go używał, jak go wykonano czy też gdzie i jak został znaleziony.

  Dzięki "rozszerzonej rzeczywistości", czyli systemowi łączącemu świat rzeczywisty z generowanym komputerowo, za pośrednictwem smartfonów obok miecza pojawi się np. wojownik z epoki, a czaszka mamuta umożliwi wirtualną rekonstrukcję całego zwierzęcia. - Nowoczesne technologie zastosowano jednak w ten sposób, aby to obiekty archeologiczne były w centrum zainteresowania zwiedzającego - zapewniła M. Michulec.

  Informacje będą również dostępne w alfabecie Braille’a, a wystawa będzie dostosowana do zwiedzania przez osoby niewidome i słabowidzące.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół