• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Kurs nie tylko dla piratów

  Agnieszka Jarczyk

  dodane 03.07.2013 17:12

  Żorska policja w środowe przedpołudnie dawała kierowcom możliwość wyboru: mandat albo udział w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej. W ten sposób włączyła się w akcję "Wakacyjny Dzień Bezpieczeństwa na Drogach".

  Ci, którzy popełnili rano wykroczenie w okolicach skrzyżowania al. Jana Pawła II i al. Zjednoczonej Europy, byli trochę zaskoczeni – dostali oficjalną ofertę, jak uniknąć mandatu. Na propozycję policjantów zgodzili się wszyscy zatrzymani. – To niewątpliwie dobra inicjatywa, która jest również przestrogą i nauczką dla kierowcy. Zdecydowałam się na szybki kursu pierwszej pomocy, ponieważ jest to dobra okazja do przypomnienia sobie podstawowych zasad ratowania innych – wyjaśniła Iwona Woźnica, mieszkanka Jastrzębia Zdroju, której za jazdę lewym pasem groził mandat w wysokości 250 zł.

  – Kierowcy z reguły omijają tego typu wydarzenia, spiesząc się czy to do domu, czy do pracy. Ja sama też nie wzięłabym udziału w akcji, gdyby nie fakt, że mam do zapłacenia 250 złotych mandatu za jazdę lewym pasem – szczerze przyznała Anna Świątek. Jednocześnie podkreśliła, że akcja to świetna okazja do tego, by wzmocnić świadomość uczestników ruchu o grożącym niebezpieczeństwie w razie spowodowania wypadku. I oczywiście nauczyć, jak ratować życie człowieka, zwłaszcza małego dziecka.

  Chociaż akcja była adresowana przede wszystkim do kierowców, to wzięły w niej udział także dzieci z parafii św. Stanisława w Żorach. Policjanci razem z pogotowiem ratunkowym i ochotniczą strażą pożarną zorganizowali dodatkowe atrakcje. Można było zwiedzić pojazdy strażackie i policyjne oraz ambulans. Odważni mogli podziwiać z lotu ptaka panoramę Żor z dźwigu strażackiego. – Dla dzieci to przede wszystkim frajda i forma aktywnego wypoczynku. Staramy się zapewnić im maksimum różnorodnych zajęć tak, aby ten początek wakacji był nie tylko atrakcyjny, ale też pouczający. Nasza parafia prowadzi co roku półkolonie dla dzieci, które trwają 2 tygodnie. Organizujemy przez ten czas najmłodszym zabawy i konkursy, często też wespół z policją pokazujemy im, na czym polega bezpieczne poruszanie się po drodze. Udział w tej akcji jest też dla nich formą edukacji i dodatkowych informacji z zakresu przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drogach – mówił opiekun grupy ks. Piotr Makosz. Jego zdaniem uczestnictwo w takich inicjatywach być może sprawi, że w przyszłości dzieci będą umiały poradzić sobie w drogowych sytuacjach kryzysowych.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół