• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Potrzeba żywych kamieni

  Marta Sudnik-Paluch

  dodane 16.06.2013 12:39

  Parafia Ducha Świętego w Chorzowie świętuje jubileusz 50-lecia poświęcenia swojego kościoła parafialnego.

  Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc, koncelebrowali ją proboszczowie z okolicznych parafii na czele z ks. dziekanem Eugeniuszem Błaszczykiem, proboszcz parafii ks. Grzegorz Kotyczka, oraz poprzedni proboszczowie i budowniczowie kościoła - ks. Teodor Poloczek i ks. Czesław Mąka.

  - Chcemy dzisiaj wspomnieć również ks. Karola Nawę, który w to dzieło budowy tej świątyni wniósł osobiste cierpienie - metropolita katowicki odniósł się do historii powstania parafii i losów jej administratora, który przez ówczesne władze został uwięziony. - Został skazany za "nielegalne pochodzenie materiałów budowlanych użytych do budowy kościoła, sfałszowanie kwitów, wpisanie innej daty, przewożenie materiałów budowlanych państwowymi samochodami". W roku 1961 wymierzono mu karę 3 lat więzienia oraz grzywny. Na poczet kary zaliczono mu okres tymczasowego aresztowania. Wyrok wydany w imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej liczy 23 strony maszynopisu - przypomniał abp Skworc. Ks. Nawa został zwolniony po odbyciu 2/3 kary pod warunkiem, że nie wróci już do chorzowskiej parafii. - O pobycie we więzieniu ks. Karol Nawa publicznie nie mówił, a w jego aktach personalnych nie znalazłem pisemnej relacji. Jego więzienne przeżycia pozostały tajemnicą aż po grób - dodał metropolita.

  Odnosząc się do obchodzonego jubileuszu abp Skworc zauważył, że to Eucharystia buduje Kościół, co znajduje wyraz m.in. w obrzędzie poświęcenia świątyni, którego Eucharystia jest centralnym elementem. - Ten budynek ma funkcję służebną. Jest niejako na usługach Kościoła - wspólnoty. jest miejscem służącym budowaniu jego jedności i świętości - podkreślił. Dlatego zadaniem wspólnoty parafialnej jest budowa Kościoła z "żywych kamieni". - Dlatego cieszę się waszą obecnością - zwrócił się do zebranych. - Budowaniu tego żywego Kościoła poświęcał się przez 50 lat wasz były proboszcz, ks Czesław Mąka, który podczas tej Mszy św. dziękuje Bogu za łaskę powołania i 60 lat kapłańskiego posługiwania - nawiązał abp Skworc do jubileuszu poprzedniego proboszcza parafii.

  Starania o utworzenie parafii na chorzowskim osiedlu "Ruch" podjęte zostały już w 1956 r. Oczekiwania spełniły się w 1958 r., kiedy to oficjalnie erygowano parafię. W grudniu tego samego roku bp. Juliusz Bieniek położył kamień węgielny pod budowę kościoła. Pracę nad świątynią wstrzymywano dwukrotnie - raz z powodu aresztowania ks. Karola Nawy. Dopiero ks. Teodorowi Poloczkowi udało się ją doprowadzić do końca. Poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał 15 czerwca 1963 r. bp Herbert Bednorz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół