• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Dwieście lat, profesorze!

  Danuta Sowa

  dodane 10.06.2013 15:34

  106 lat skończył prof. Antoni Rosikoń z mysłowickiej dzielnicy Kosztowy. W wieku 100 lat wydał jeszcze książkę „O obrotach podpór i przęseł mostu”.

  Swoje 106. urodziny obchodzi 10 czerwca.

  Mimo mocno już zaawansowanego wieku jubilat czuje się znakomicie. Pracuje nadal naukowo otoczony kochającą rodziną. Jest pogodny, uśmiechnięty i pełen werwy, której może mu pozazdrościć niejeden młodszy od niego.

  Antoni Rosikoń jest obecnie emerytowanym profesorem Politechniki Śląskiej, w której w 1967 roku utworzył katedrę Budowy Kolei. Urodził się 10 czerwca w 1907 roku w Grodkowie Siewierskim. Ukończył ośmioklasowe Gimnazjum Państwowe i Liceum w Częstochowie. Studia ukończył na  Politechnice Warszawskiej w 1932 roku. Od tego też roku był etatowym pracownikiem  PKP, gospodarzem odcinka kolei od Tarnowskich Gór do Chorzowa Batorego.

  Prof. Rosikoń przyjmuje życzenia 10 czerwca 2013 r.   Prof. Rosikoń przyjmuje życzenia 10 czerwca 2013 r. Danuta Sowa W 1976 roku profesor został  dyrektorem Instytutu Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej, ze stopniem profesora kontraktowego. Zwieńczeniem ogromnego dorobku pracy zawodowej, zwłaszcza naukowego i dydaktycznego, było nadanie mu przez Prezydenta RP w 2001 roku tytułu naukowego profesora nauk technicznych. Jest obecnie najstarszym nominowanym, emerytowanym profesorem w kraju.

  Na swoje setne urodziny wydał książkę "O obrotach podpór i przęseł mostu". Obecnie jest na etapie opracowywania aneksu do swojej książki. Książka ta jest  podstawą do aktualizacji wytycznych projektowania obiektów inżynierskich na terenach objętych szkodami górniczymi.

  Dla prof. Rosikonia receptą na długowieczność jest praca, nie ma też specjalnej diety. Uważa, że je się po to, aby żyć, a nie żyje po to, żeby jeść.

  Je z umiarem, ale wszystko to, co lubi. - Do tego odrobina miodu pitnego jeszcze nikomu nie zaszkodziła - mówi dostojny 106 latek.

  Antoni Rosikoń w 2008 roku został honorowym laureatem kolejnej edycji konkursu "Człowiek Roku – Przyjaciel Kolei", a podczas uroczystej Gali z okazji Święta Kolejarza został odznaczony najważniejszym odznaczeniem państwowym - Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W ubiegłym roku, po swoich 105 urodzinach (w lipcu 2012 roku), otrzymał tytuł Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej, który przyznał mu Senat tej uczelni.

  Profesor Rosikoń wychował dwóch synów: Andrzeja (76 lat) i Janusza (71) – znanego warszawskiego fotografa i wydawcę. Ma 6 wnuków i 4 prawnuków.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół