• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Cały Śląsk szyje jaśki

  PAP

  dodane 20.04.2013 14:25

  W wielu polskich szpitalach brakuje poszewek na poduszki. Jednym z nich jest Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. W sobotę w Katowicach ruszyła akcja szycia poszewek dla hospitalizowanych tam dzieci, nazwano ją "Cały Śląsk szyje jaśki".

  Pomysł szycia jaśków dla szpitali rzuciła jedna z mam - Natalia Bielawska, która po kilku dniach pobytu w krakowskiej placówce zauważyła, że poduszka jej dziecka nie ma poszewki. Gdy o to spytała, otrzymała odpowiedź, że skończyły się. - W szpitalu opiekowano się nami bardzo dobrze, pomyślałam więc: >>Lekarze i pielęgniarki pomogli nam - teraz i my pomożemy<< - powiedziała Bielawska.

  Pomysłodawczyni założyła blog poświęcony akcji nazwanej "Uszyj Jasia" i razem z innymi osobami utworzyła specjalny komitet. Kontaktuje się on ze szpitalami, pytając o potrzeby. Do końca marca do akcji przyłączyło się ponad 100 osób, które zdołały uszyć 700 jaśków dla ośmiu szpitali oraz rodzinnych domów dziecka w Legnicy i Strzelinie.

  W sobotę wielkie szycie jaśków dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka - szpital potrzebuje prawie 600 poszewek - zorganizowano w katowickiej Ikei, która przekazała materiał na jaśki i udostępniła 10 z 26 używanych podczas akcji maszyn do szycia. Poza osobami, które umówiły się na wspólne szycie do akcji przyłączają spontanicznie klienci sklepu. Wielu z nich po raz pierwszy używało maszyny do szycia.

  Barbara Ślesak, kierująca Działem Administracyjno-Gospodarczym Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka powiedziała, że placówka z wielką przyjemnością przyjęła zaproszenie do akcji, bo dzięki niej można ubarwić szpitalną rzeczywistość małych pacjentów, a zarazem zwrócić uwagę na potrzeby placówki.

  - Jest ich naprawdę sporo. Te duże, jak pilny zakup karetki służącej ratowaniu życia i zdrowia dzieci przedwcześnie urodzonych, budowa lądowiska dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz te małe, codzienne jak zakup leków, środków czystości, pościeli, a nawet krzesełek na szpitalne przedstawienia dla dzieci - powiedziała Ślesak.

  Uszyte w sobotę poszewki zostaną przekazane katowickiemu szpitalowi na początku maja.

  Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka to jeden z największych szpitali pediatrycznych w kraju. Każdego roku na 16 oddziałach hospitalizowanych jest tam oko 18 tys. dzieci, blisko 20 tys. kolejnych przyjmowanych jest w sytuacjach nagłych. Jego kadrę tworzy około 200 lekarzy oraz 400 pielęgniarek i położnych.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Marek144
   22.10.2016 11:01
   Panie Andrzeju dziękuję za ten cykl, tylko taka prośba: czy odcinki na YT można by nazywać tytułami a skrótami? Łatwiej jest zobaczyć czego się nie oglądało. Pozdrawiam.
  • Marek144
   09.11.2016 22:03
   Dziękuję.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół