• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Zaproszenie do rozmów

  Marta Sudnik-Paluch

  dodane 14.01.2013 15:19

  Wicepremier reaguje na wyniki referendów przeprowadzonych m.in. wśród górników.

  Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński ma spotkać się z przedstawicielami działającego na Śląsku Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Związkowcy podali, że do spotkania, na które w poniedziałek otrzymali od wicepremiera zaproszenie, ma dojść w Katowicach z inicjatywy wicepremiera.

  Propozycja ministra Piechocińskiego jest reakcją na referenda organizowane przez największe centrale związkowe. Jak dotąd 97 proc. pytanych z Kompanii Węglowej i Południowego Koncernu Węglowego opowiedziało się za strajkiem. Został on wstępnie zaplanowany na luty.

  Całość działań koordynuje Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, który powstał 23 października ub. roku. W jego skład wchodzą: Śląsko-Dąbrowska "Solidarność" oraz regionalne struktury OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Sierpień '80 i Związek Zawodowy Kontra.

  W najbliższych tygodniach MKPS będzie kontynuować akcję referendalną. Związkowcy zdecydowali również o poszerzeniu listy postulatów o kolejny, szósty punkt – dotyczący sytuacji w oświacie. Chcą zaprzestania likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.

  Wcześniejsze postulaty mówiły o potrzebie stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego. Związkowcy domagają się także wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw, które dotknie wprowadzenie od początku przyszłego roku unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.

  Kolejne postulaty dotyczą uchwalenia przez Sejm ustawy ograniczającej umowy śmieciowe, likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia i powrotu do systemu kas chorych.

  MKPS porusza także temat emerytur dla osób pracujących w szczególnych warunkach – chce, by w ich przypadku nadal obowiązywały przepisy dotyczące emerytur pomostowych.

  Referenda strajkowe trwają od 10 stycznia w górnictwie, energetyce i ciepłownictwie. 15 stycznia akcja rozpocznie się m.in. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz w zakładach energetycznych należących do Grupy Tauron.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół