• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Imienia strzeż

  Ks. Paweł Łazarski

  dodane 12.01.2013 20:30

  – Kościołowi zależy na was – usłyszeli od abp. Skworca w kościele Mariackim aktualni oraz byli stypendyści Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka. W Katowicach obchodzono 10-lecie jego powołania.

  Spotkanie odbyło się w przededniu  71. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Emila Szramka w obozie koncentracyjnym w Dachau. Mszę św. odprawił abp Wiktor Skworc, który okazję do spotkania nazwał "imieninami Funduszu". Dziś wasz dzień, bo fundusz stypendialny obchodzi swoje imieniny jutro rocznica śmierci patrona funduszu bł. Emila Szramka, którą jednak obchodzimy w klimacie uroczystości Objawienia Pańskiego powiedział do młodzieży. Dla człowieka ważne jest to, co materialne, ale nie mniej ważne jest duchowe bogactwo mówił metropolita katowicki do uczestników spotkania. Zaapelował, by złożyli Jezusowi w darze "złoto istnienia, to znaczy wolność naśladowania Go z miłości, kadzidło gorącej modlitwy ku czci Jego chwały oraz mirrę, czyli pełne wdzięczności uczucie ku Niemu". Metropolita zwrócił też uwagę, że zarówno w czasach bł. ks. Szramka, jak i współcześnie nie brak fałszywych bogów oraz fałszowania dróg i celów ludzkiego życia.

  Na zakończenie abp Skworc, nawiązując do jutrzejszego święta Chrztu Pańskiego, zadał młodzieży zadanie domowe, które polegało na ustaleniu daty własnego chrztu. Zasugerował też, żeby chrześcijanie oprócz świętowania urodzin czy imienin obchodzili też rocznicę chrztu.

  Stypendia im. bł. ks. Emila Szramka otrzymało do tej pory  618 uczniów. Otrzymuje je zdolna młodzież pochodząca z ubogich rodzin. Celem funduszu jest wyrównywanie szans edukacyjnych. Stypendyści w czasie wakacji odbywają kilkudniowe spotkanie formacyjne.

  Bł. ks. Emil Szramek był w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej proboszczem parafii Mariackiej w Katowicach. Znany był jako żarliwy duszpasterz, gorliwy patriota, działacz społeczny i narodowy w okresie powstań śląskich i Plebiscytu, badacz historii i kultury Śląska, mecenas sztuki, budowniczy katowickiej katedry. Zginął męczeńską śmiercią 13 stycznia 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. W katowickim kościele Mariackim znajduje się ziemia z miejsca jego męczeństwa, która jest umieszczona przy tablicy pamiątkowej pokazującej jego zasługi dla Kościoła. Papież Jan Paweł II beatyfikował ks. Emila Szramka w 1999 r. jako jednego ze 108 polskich męczenników II wojny światowej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • achre
   28.03.2012 15:47
   We Wroclawiu Noc Konfesjonalow w piatek 30.03, polaczone z Rekolekcjami dla Nocnych Markow od srody 28.03 - w parafii przy ul. Sudeckiej - http://wroclaw.kapucyni.pl/biece-informacje/158-rekolekcje-dla-nocnych-markow
  • refleksja
   28.03.2012 16:36
   Czy to taka zabawa w "nocną spowiedź"? Nawrócenie na chwilkę, bo w dzień nie mam czasu? Między godziną 21. a 22 jestem nawrócony, ale w dzień nie mam czasu na takie głupotki?
  • Alex
   28.03.2012 18:51
   Po co taki dziwny komentarz... osobiście uważam, że to dobrze, że są kościoły, w których można wyspowiadać się późnym wieczorem. Wtedy ludzie mają więcej czasu, nie spieszą się... Nawet mam trochę za złe niektórym księżom, że w większości kościołów spowiedź (i ostatnia msza św.) kończy się, gdy niektórzy dopiero wracają do domu po pracy... zwyczaj możliwości spowiedzi późniejszym wieczorem powinien być częstszy i bardziej powszechny - na przykład raz w miesiącu...
  • Artur
   28.03.2012 19:27
   Nikodem przyszedł do Jezusa nocą...
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół