• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Marszałek do dymisji?

  PAP

  dodane 13.12.2012 07:31

  Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Śląskiego domagają się dymisji marszałka Adama Matusiewicza z PO. Powodem jest m.in. chaos na śląskiej kolei.

  Na najbliższej sesji sejmiku w przyszłym tygodniu radni mają złożyć dwa niezależne wnioski w tej sprawie. Arytmetyka wskazuje jednak, że trudno będzie odwołać marszałka, jeżeli sprzeciwią się temu wspólnie rządzące regionem ugrupowania - Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Ruch Autonomii Śląska.

  Uchwałę zobowiązującą klub radnych SLD w sejmiku do "podjęcia działań zmierzających do złożenia wniosku o odwołanie marszałka" przyjął w środę zarząd wojewódzkiej rady tego ugrupowania. Zamieszanie na kolei - odwołane i opóźnione pociągi - związane z przejęciem od 9 grudnia obsługi całości połączeń w regionie przez samorządową spółkę Koleje Śląskie nie jest jedynym powodem wniosku o dymisję.

  "Uchwała została podjęta w związku z pogłębiającą się sytuacją kryzysową związaną z funkcjonowaniem spółki Koleje Śląskie, rosnącym zadłużeniem województwa, które na koniec 2013 ma wynieść ok. 700 mln zł, a także zadłużeniem SPZOZ-ów (zakładów opieki zdrowotnej - PAP) pozostających w zarządzie marszałka województwa, które na dzień dzisiejszy wynosi ok. 200 mln zł" - napisali w oświadczeniu przedstawiciele SLD.

  Politycy Sojuszu zarzucają też marszałkowi "nieudolne zarządzanie procesem inwestycyjnym związanym z budową Stadionu Śląskiego, skutkującym wydatkami o ponad 300 mln zł wyższymi niż pierwotny plan oraz problemami z prowadzeniem procesu inwestycyjnego mającego na celu doprowadzić do budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego". Według SLD, "koalicyjne rządy PO-PSL-RAŚ nie sprawdziły się i swoim postępowaniem działają na szkodę województwa".

  Wcześniej w sprawie chaosu na kolei w woj. śląskim wypowiedzieli się też politycy PiS, którzy domagają się od premiera odwołania ze stanowiska odpowiedzialnego za kolej wiceministra transportu Andrzeja Massela. Poseł Andrzej Adamczyk apelował w środę w Sejmie, by premier podjął także "polityczne decyzje" wobec marszałka woj. śląskiego Adama Matusiewicza.

  "Mamy nadzieję, że Donald Tusk znajdzie w sobie determinację i odwagę, by spowodować odwołanie Zarządu Województwa Śląskiego z marszałkiem Matusiewiczem na czele" - powiedział poseł Adamczyk, przypisując Matusiewiczowi osobistą odpowiedzialność za chaos komunikacyjny na Śląsku.

  W środę po południu działacze PiS w regionie potwierdzili w rozmowach z dziennikarzami, że również to ugrupowanie złoży w sejmiku wniosek o odwołanie marszałka i pozostałych członków zarządu województwa. Informację o tym podał m.in. "Dziennik Zachodni".

  Koalicja PO, RAŚ i PSL dysponuje w 48-osobowym Sejmiku Woj. Śląskiego 27 głosami. 22 radnych PO współpracuje z dwoma radnymi PSL i trzema z RAŚ. SLD ma 10 radnych, a PiS - 11.

  Przedstawiciele Zarządu Woj. Śląskiego dotąd oficjalnie nie skomentowali zapowiedzi wniosków o dymisję marszałka i innych członków zarządu.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół