• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Będę pracowitym ministrem

  Marta Sudnik-Paluch

  dodane 09.12.2012 17:47

  Mam świadomość, że węgiel jest wielką szansą polskiej energetyki. Wielką szansą tej ziemi - przekonywał wicepremier Janusz Piechociński w Katowicach.

  Janusz Piechociński pojawił się z krótką wizytą w Katowicach. Jednym z jej punktów było złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych górników KWK "Wujek". Piechociński przypomniał, że były to trudne czasy, kiedy Polak stawał przeciw Polakowi.

  Wicepremier i minister gospodarki odpowiedział także na pytania dziennikarzy. Odniósł się m.in. do zapowiedzi zwolnień w tyskiej fabryce Fiata. - Dobre reformy są przeprowadzane w spokoju społecznym, przy pełniej akceptacji. My o taką akceptację będziemy zabiegać. Dziś nie czas wyprowadzać ludzi na ulice, dziś jest czas wspólnie zmagać się z konsekwencjami europejskiego kryzysu. I to nie tylko w kontekście zapowiedzi Fiata o redukcji zatrudnienia w polskim przemyśle motoryzacyjnym. W przyszłym tygodniu obędzie się spotkanie z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Chcemy przygotować pakiet rozwiązań, a także jeszcze raz dyskutować z właścicielem Fiat Auto Poland o istotnej korekcie tych zapowiedzi. Jak państwo wiecie, związkowcy FAP zaproponowali program dobrowolnych odejść - mówił Piechociński.

  Zapytany o pomysły na zahamowanie spadku sprzedaży węgla, zadeklarował: - Pozwólcie, że przedstawię to w czwartek. Mam świadomość, że węgiel jest wielką szansą polskiej energetyki. Wielką szansą tej ziemi. Stąd trzeba znaleźć racjonalny mechanizm pogodzenia tego, co nazywa się pakietem klimatycznym, który podlega istotnej modyfikacji, a potrzebą wytwarzania energii w oparciu o krajowe surowce. 

  Minister gospodarki odniósł się również do spekulacji o zmianach personalnych w zarządach spółek górniczych. - Chcę uspokoić wszystkich ludzi dobrej kompetencji i dobrej, uczciwej pracy. Dzisiaj najważniejsze jest, aby z każdego z nas wydusić nie tylko dla Śląska, ale dla polskiej gospodarki to, co jest w nim najlepsze. Te decyzje kadrowe, o których wszyscy plotkują, zostawcie na boku. Mamy co robić. Chcę potencjał tej ziem i jej menedżerów wykorzystać, nikogo nie utracić - przekonywał.

  Jednocześnie wspomniał o swoich obawach związanych z nadchodzącym trudnym czasem dla gospodarki, nie tylko polskiej, ale także europejskiej.

  - Wchodzimy w fazę bardzo trudną dla europejskich społeczeństw: radykalizacji a także wzrostu protekcjonizmu, który może się przerodzić w coś, co ja nazywam nacjonalizmem gospodarczym. A Europa może poradzić sobie z kryzysem razem, a nie przeciwko sobie - powiedział minister, deklarując, że w pracowitości widzi klucz do rozwiązywania wszelkich napięć.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół