• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Górnikom niech Bóg da łaskę

  prze

  dodane 04.12.2012 10:52

  Arcybiskup Wiktor Skworc do górników z okazji Barbórki.

  Bracia Górnicy!

  Szczęść Boże! Tym tradycyjnym, górniczym zawołaniem serdecznie Was pozdrawiam i zapraszam do wspólnego świętowania. Razem uczcijmy Waszą patronkę Barbarę! Ta święta, żyjąca na przełomie III i IV wieku – kiedy wyznawcy Jezusa Chrystusa płacili za wiarę daninę krwi – przywołuje jakże aktualne i potrzebne w górnictwie cechy: odporność na pokusy, niezłomność i determinację, solidarność i ufność w zwycięstwo słusznej sprawy. Powyższe cnoty odnoszą się zarówno do Waszego trudnego zawodu, jak i do cech osobowych, które winny charakteryzować każdego górnika.

  Dzień Waszego święta jest okazją, by spojrzeć w przeszłość, na miniony rok. Szereg wydarzeń zewnętrznych i wewnętrznych – oraz wiele uwarunkowań i decyzji – w znaczącym stopniu zmieniło sytuację górnictwa w Polsce. Za to, co było dobre i pomyślne, dziękujemy! Wszystkie zaś trudne sprawy powierzamy Bożej Opatrzności, wzywając przemożnej opieki świętej Barbary.

  Bracia Górnicy!

  Patrzcie w przyszłość z nadzieją, że nawet najtrudniejsze problemy zostaną pozytywnie rozwiązane. Bogu niech będą dzięki za zachowane miejsca pracy i za powstawanie nowych. Apeluję i modlę się o to, aby wszelkie konflikty – a nieraz trudno ich uniknąć – były rozwiązywane w duchu dialogu, w ramach demokratycznych procedur wprowadzonych w naszym kraju, a także dzięki zaangażowaniu samych górników, którym zawsze leży na sercu Polska sprawiedliwa i solidarna.

  Niech święta Barbara będzie Wam oparciem i moralnym drogowskazem. Podążanie śladami jej twardej odwagi i niezłomnej determinacji przyniesie z pewnością oczekiwane efekty, tak w wymiarze społecznym, jak i w Waszym życiu rodzinnym. Bądźcie zawsze przykładem dla Waszych dzieci i młodzieży, przekazujcie im cenny górniczy etos. Bądźcie niestrudzonymi strażnikami rodzinnej wspólnoty!

  Na radosne świętowanie „Barbórki” oraz owocne przeżywanie Roku Wiary z serca wszystkim błogosławię! Niech życzenie dobra zawarte w tradycyjnym pozdrowieniu „Szczęść Boże” stanie się Waszym udziałem: Górnikom i Górnictwu niech Bóg da łaskę, szczęście i pokój!

  Wiktor Skworc

  ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół