• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Parafialna wiara

  ks. Paweł Łazarski

  dodane 14.10.2012 15:50

  Z uśmiechem na twarzy, ale też często ze łzami w oczach, uczestnicy niedzielnych Mszy św. wyznawali swoją wiarę i przyjmowali błogosławieństwo na początek Roku Wiary.

  „Modlitwa Kościoła katowickiego”, uroczyste wyznanie wiary i błogosławieństwo indywidualne - w ten sposób najczęściej wzbogacona była niedzielna liturgia w kościołach archidiecezji.

  Rozpoczęcie Roku Wiary w parafiach było zbliżone do tego przeżywanego w czwartek w archikatedrze. Jednak emocje dla każdego były jednorazowe i niepowtarzalne. Łzy w oczach były szczególnie widoczne podczas przyjmowania indywidualnego błogosławieństwa na zakończenie Mszy św.

  W kościołach zacytowano słowa Benedykta XVI, który jeszcze zanim został wybrany jako następca św. Piotra, mówił o krzyżu: „Podstawowym chrześcijańskim gestem modlitewnym jest i pozostanie znak krzyża. Jest on fizycznie wyrażonym wyznaniem wiary w ukrzyżowanego Chrystusa. Czynimy znak krzyża na sobie samych i w ten sposób włączamy się w błogosławiącą moc Jezusa Chrystusa; czynimy go nad ludźmi, którym życzymy błogosławieństwa; znaczymy nim także przedmioty, z którymi spotykamy się w życiu i które chcemy niejako na nowo otrzymać z rąk Jezusa Chrystusa. Przez pośrednictwo krzyża możemy sobie wzajemnie udzielać błogosławieństwa. Nigdy nie zapomnę z jaką pobożnością i wewnętrznym przejęciem ojciec i matka kładli na nas znak krzyża, na czole, ustach i piersi. Błogosławieństwo to było dla nas swoistym glejtem, który nas chronił, idącą z nami gwarancją modlitwy rodziców i pewnością, że modlitwę tę podtrzymuje błogosławieństwo Odkupiciela”.

  Jak zauważył ks. Józef Włosek, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na os. Tysiąclecia, błogosławieństwo indywidualne było szczególnym przeżyciem dla tych, którzy nie mogą przyjmować sakramentów. Przez błogosławieństwo każdy mógł u progu Roku Wiary otrzymać dar, który ma umocnić wiarę .

  Poszczególne parafie w różny sposób rozpoczęły Rok Wiary. W Katowicach-Podlesiu szczególnym znakiem wyznawanej wiary były krzyże, z którymi dzieci i dorośli przyszli do kościoła. Natomiast w Chorzowie, w parafii św. Jadwigi, rodzice dzieci przygotowujących się do przyjęcia pierwszej Komunii św. najpierw sami błogosławili swoje dzieci, a potem całym rodzinami przyjmowali dar błogosławieństwa z rąk kapłanów.

  Od 11 do 17 października trwają w tej parafii rekolekcje na rozpoczęcie Roku Wiary. W planach, oprócz konferencji, przewidziano świadectwa i dużo modlitwy.

  Więcej o rozpoczęciu Roku Wiary w naszej archidiecezji można będzie przeczytać w GN nr 42/2012. Natomiast galerię zdjęć możesz już zobaczyć tutaj.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół