• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Barka w ogniu

  Marta Sudnik-Paluch

  dodane 14.10.2012 00:58

  Pogoda nie zdołała pokrzyżować planów: najwytrwalsi dzielili się miłością w Katowicach. Wszystko podczas obchodów Dnia Papieskiego na Śląsku.

  Angelika Copija dzięki stypendium Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" może studiować medycynę. - Te pieniądze przeznaczam na podręczniki, pomoce naukowe czy choćby kserówki. Na medycynie jest to szczególnie potrzebne - przyznaje. Bez takiego wsparcia Angelika, pochodząca z Kurowa koło Suchej Beskidzkiej, pewnie nie zdecydowałaby się na studia na Śląsku.

  Dzięki pomocy Fundacji pewnie zostanie lekarzem. To na wsparcie jej podopiecznych przeznaczane są datki zebrane w kościołach podczas Dnia Papieskiego.

  W Katowicach jego obchody rozpoczęły się w sobotnie popołudnie. Ich tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Jan Paweł II - Papież rodziny". - Słowo Jana Pawła II jest zawsze z nami. Chcemy nimi żyć, by one motywowały nas do większego wysiłku, szczególnie w tym Roku Wiary - zwrócił się do zebranych ks. Robert Kaczmarek, koordynator diecezjalny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". By być bliżej nauczania Papieża, wybrane fragmenty jego tekstów zebranym na Placu Sejmu Śląskiego  odczytali aktorzy Teatry Śląskiego.

  Podczas sobotniego spotkania również rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych "Dzieci wokół Jana Pawła II" oraz gimnazjów "Jan Paweł II - Papież rodziny". Najmłodsi w swoich pracach starali się jak najlepiej oddać szczególną troskę, jaką Papież otaczał rodziny. To dlatego ktoś postać Ojca Świętego wypełnił zdjęciami różnych osób. Na innym rysunku pod płaszczem z czerwonej krepiny Jan Paweł II osłaniał całe mnóstwo uśmiechniętych dzieci.

  Prace nadesłane na konkurs wykonano rozmaitymi technikami.   Prace nadesłane na konkurs wykonano rozmaitymi technikami. Marta Sudnik-Paluch/GN W programie znalazło się także miejsce na pokaz tańca z ogniem oraz występ zespołów "Carrantouhill" i "Agapetos". Podczas koncertu podopieczni fundacji wypuścili do nieba 12 lampionów.

  Zwieńczeniem wieczoru było wspólne przejście na plac przy Archikatedrze, gdzie wszyscy wspólnie dokonali aktu zawierzenia rodzin Niepokalanemu Sercu Maryi. Nie mogło również zabraknąć "Barki" - ukochanej pieśni Ojca Świętego. To ją zaśpiewali wszyscy tuż przed odejściem do domów. 

  W niedzielę, drugiego dnia obchodów, młodzież przeprowadzi kwestę przed kościołami naszej archidiecezji oraz w centrach miast. Oprócz tego o godz. 12 odprawiona zostanie Msza św. w intencji rodzin archidiecezji katowickiej. W jej trakcie delegacje parafialne odbiorą iskrę Miłosierdzia Bożego, którą stypendyści przywieźli z sanktuarium w Łagiewnikach. Ostatnim akcentem Dnia Papieskiego będzie koncert w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, w wykonaniu chóru Filharmonii Śląskiej i Śląskiej Orkiestry Kameralnej. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół