• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Ziarnko gorczycy

  Ks. Paweł Łazarski

  dodane 11.10.2012 15:00

  W łączności z papieżem Benedyktem XVI świętujemy początek Roku Wiary w naszej archidiecezji.

  Dwie godziny po otwarciu przez Benedykta XVI Roku Wiary, w jedności z papieżem, abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Chrystusa Króla. W uroczystym rozpoczęciu Roku Wiary w naszej archidiecezji uczestniczyli także abp senior Damian Zimoń i bp Józef Kupny.

  Mszę koncelebrowało prawie 100 księży. W procesji wejścia diakoni wnieśli trzy księgi: Ewangeliarz, Katechizm Kościoła Katolickiego (bo mija 20 lat od ogłoszenia go przez Jana Pawła II) i dokumenty Soboru Watykańskiego II (bo mija 50 lat od jego rozpoczęcia).

  – Razem chcemy wołać: „Panie, przymnóż nam wiary”. Wiary, która objawia się i działa przez miłość – powiedział we wprowadzeniu abp Skworc. Po Ewangelii metropolita katowicki uklęknął przed ołtarzem i odczytał specjalną modlitwę. Była ona dziękczynieniem m.in. za dar wiary i Bożego słowa, które daje życie. W imieniu Kościoła katowickiego abp Skworc przeprosił Boga za brak szacunku wobec Jego słów, które są rzadko czytane i rozważane.

  – Życie bez słowa Bożego jest uschniętym figowcem – modlił się arcybiskup. Modlitwa zawierała też słowa uwielbienia Boga w Jego zbawczym działaniu. – Przypatrujemy się naszej wierze, pytając, czy jest chociaż jak ziarnko gorczycy – rozważał metropolita katowicki. Po modlitwie poprowadził dialogowane wyznanie wiary, takie, jak przy udzielaniu sakramentu chrztu św.

  Po Mszy św. abp Wiktor Skworc odmówił modlitwę błogosławieństwa nad zgromadzonymi w katedrze, a potem udzielał indywidualnego błogosławieństwa przez znak krzyża na czole. Zaczął od abp. seniora Damiana Zimonia i bp. Józefa Kupnego, których sam poprosił o błogosławieństwo. Potem, za pośrednictwem biskupów, przyjmowali je księża i wszyscy wierni.

  Inauguracja Roku Wiary we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej nastąpi w niedzielę 14 października. Metropolita katowicki specjalnym rozporządzeniem zalecił, aby w kościołach w Roku Wiary eksponować Ewangeliarz i czytać z niego Ewangelię, nie tylko podczas każdej Mszy św. niedzielnej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół