• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Jak mistrz z uczniem

  Ks. Paweł Łazarski

  dodane 06.10.2012 17:24

  Kilkuset nauczycieli i pracowników oświaty modliło się u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl.

  Pielgrzymi przybyli do Piekar Śląskich z całej archidiecezji katowickiej. Przyjechali autokarami organizowanymi w dekanatach lub własnymi środkami transportu. Podczas Mszy św. abp Wiktor Skworc powiedział do nich, aby nie zapominali o misji, jaką mają do wypełnienia wobec konkretnego człowieka, który jest przyszłością społeczeństwa, państwa, rodziny. Zwrócił także uwagę, że szkoła nie może dążyć do produktu, bo w jej misji chodzi o rozwój człowieka. – Jako Konferencja Episkopatu Polski oczekujemy zapowiedzianej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nowelizacji rozporządzenia dotyczącego m.in. nauczania religii w szkołach – zaznaczył metropolita katowicki i dodał, że trzeba przywrócić należne temu nauczaniu miejsce w ramowych programach nauczania. – Trzeba też apelować o więcej zaufania do nauczycieli i wychowawców, o ograniczenie narzuconej przez biurokrację sprawozdawczości. I jeszcze o to, aby w procesie wychowania i kształcenia liczono się z wolą rodziców pragnących, aby szkoła nauczała zgodnie z tradycją narodu i duchem miejsca – mówił abp Skworc.

  Metropolita, w nawiązaniu do wiersza Romana Brandstaettera „Bunt żaków” podkreślił, że nauczyciele i wychowawcy posługują się najlepszym środkiem dydaktycznym, jakim są ich zalety umysłu i serca, które sprzyjają tworzeniu relacji mistrz–uczeń. – I za takie pełnienie misji nauczycielskiej składam wam szczere Bóg zapłać! – dodał.

  Podczas pielgrzymki nauczyciele i pracownicy oświaty spotkali się również z ks. dr. Robertem Skrzypczykiem, adiunktem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, który poprowadził panel dyskusyjny. Wspólnie z pielgrzymami próbował odpowiedzieć na pytanie: „Czy warto być jednocześnie człowiekiem wiary i nauczycielem? Czy to się dzisiaj opłaca?”. Na nauczycieli czekał także piknik pod wielkim namiotem rozłożonym na boisku niedaleko piekarskiego muzeum. Spotkanie zakończył koncert na piekarskim wzgórzu.
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół