• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Wiedzieć, u kogo szukać mądrości

  Marta Sudnik-Paluch

  dodane 05.10.2012 11:23

  Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym.

  - Potrzebna jest całościowa zmiana obecnego modelu działania i rozwoju. A więc wybór modelu zakładającego bardziej współpracę jednostek, organizacji, regionów i państw aniżeli ich totalną, niszczącą rywalizację w osiąganiu celów – powiedział podczas inauguracji roku akademickiego prof. Leszek Żabiński, nowy rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

  Odniósł się w tym przypadku do kryzysu gospodarczego. Jak mówił, zagraża on w coraz większym stopniu przejściu do nowoczesnej gospodarki i społeczeństwa informacyjnego.

  Jego zdaniem wynika to z dotychczasowego modelu rozwoju opartego na hiperkonkurencji w skali globalnej, drenażu mózgów i cennych zasobów na całym świecie, prymatu wzrostu nad rozwojem, niebotycznemu uzależnieniu się rozwoju gospodarek i budżetów narodowych od rynków finansowych, upadku wartości i etyki w biznesie, łamaniu podstawowych reguł gospodarowania i ekonomii.

  Do wybuchu kryzysu przyczyniły się też - zdaniem rektora - niektóre współczesne szkoły i nurty ekonomii, lansujące lekkomyślne koncepcje rozpraszania ryzyka niektórych innowacyjnych produktów finansowych, polityki konsumpcji na permanentny kredyt oraz finansjeryzacji gospodarki i społeczeństwa.

  Uroczystości inauguracyjne rozpoczęła Msza św., której przewodniczył abp Wiktor Skworc. W jej trakcie metropolita katowicki przekazał studentom relikwie Jana Pawła II, ofiarowane przez kard. Stanisława Dziwisza. Abp Skworc powierzył je Duszpasterstwu Akademickiemu działającemu przy uczelni.

  Relikwiarze z krwią błogosławionego Papieża będą przechowywane w dwóch kaplicach akademickich: Duszpasterstwa Akademickiego „Zawodzie” oraz w Zespole Szkół Wyższych w Rybniku.

  W homilii abp Wiktor Skworc jako „patronów” uroczystości wskazał św. Franciszka z Asyżu, biblijnego Hioba oraz bł. Jana Pawła II. - Postawa Hioba wobec tajemnicy cierpienia jest jak matryca, dzięki której taki styl przyjmowania doświadczeń znamionował wielu jego naśladowców: św. Franciszka, który wybrał ubóstwo, pozbywając się uprzednio tego co posiadał, uznając wszystko za niepotrzebny balast, także bł. Jana Pawła II, który ze wszystkich prób, a było ich w jego życiu niemało wychodził zwycięsko, ponieważ jego relacja z Bogiem była odwzajemnioną miłością, a ta jest silniejsza nawet od cierpienia i śmierci - powiedział abp Skworc.

  Metropolita katowicki przypomniał, że niezależnie do tego, w jakim stopniu partycypujemy w sprawach Królestwa Bożego, jesteśmy wszyscy wezwani do zaangażowania, bo są to również sprawy człowieka. - Ewangelia to promocja człowieka na doczesność i na wieczność - zaznaczył arcybiskup. I dodał: - Trzeba wiedzieć, u kogo szukać mądrości. Abp Skworc namawiał zgromadzonych, aby od św. Franciszka wzięli za swoje hasło i receptę na życie i na studia słowa „Pokój i dobro”, od bł. Jana Pawła II wyznanie „Totus tuus” do codziennej służby Bogu i ludziom, a od Hioba odporność na „hiobowe wieści”, aby nie odbierały nadziei i ufności w to, że Boża Opatrzność czuwa nad każdym z nas.

  - Niech zatem Boży entuzjazm, ogarniająca umysł Boża pasja, wypełnia wszystkie sfery waszego życia: zarówno sferę zdobywania wiedzy, rozwijania swoich talentów, podnoszenia kwalifikacji, jak również płaszczyznę budowania trwałych i dobrych relacji międzyludzkich - apelował abp Skworc.

  Po Mszy św. metropolita katowicki uczestniczył w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Będzie to nowy budynek, który pozwoli znacznie rozszerzyć możliwości kształcenia w zakresie wykorzystania rozwiązań informatycznych w ekonomii.

  Znajdą w nim miejsce laboratoria z takich dziedzin jak: systemy informacji przestrzennej, katastralne, narzędzia informatyczne w administracji publicznej, serwisy finansowe i giełdowe, narzędzia analizy inwestycyjnej, systemy wspomagania zarządzania, zarządzanie relacjami z klientami, systemy logistyczne, systemy obsługi kadrowej czy finansowej.

  Budynek jest usytuowany przy Bulwarach Rawy, a koszty jego budowy w znacznej części sfinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. CNTI rozpocznie działalność w październiku 2013.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół