Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Granat na raka

Według Gliwickiego Instytutu Onkologii, w 2009 na raka szyjki macicy zachorowało 388 Ślązaczek, z czego aż 219 zmarło w wyniku swojej choroby. Statystycznie codziennie jedna mieszkanka regionu dowiadywała się że jest chora, a co półtorej doby jedna umierała.

„Profilaktyka: granat na raka! Nie jesteś bezbronna” - to hasło Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy (Koalicja RSM), która właśnie rozpoczęła swoją działalność. Granat to bardzo skuteczna broń i nazwa kamienia szlachetnego. Granat to również owoc, który naukowcy nazywają „owocem życia”. Potrójne znaczenie tego słowa ma przypominać kobietom o badaniach profilaktycznych oraz o tym, że natychmiastowe działania podjęte w przypadku zachorowania na raka szyjki macicy umożliwiają całkowite wyleczenie.

Śląska Koalicja RSM jest przeniesieniem działań podejmowanych przez Polską Koalicję RSM na nasz region. Powołanie wojewódzkiej koalicji wiąże się z koniecznością usunięcia jak największej liczby przeszkód związanych z profilaktyką,  z którymi zmagają się kobiety.

Jednym z głównych problemów w zakresie profilaktyki RSM na Śląsku jest niska zgłaszalność kobiet na badania cytologiczne. W naszym województwie z takiej możliwości korzysta jedynie 20 proc. pań. W skali kraju taki wynik plasuje województwo śląskie na trzecim miejscu od końca.

Innymi, równie ważnymi problemami w zakresie zwalczania zwiększalności zachorowań są m.in. mała liczba wykonywanych szczepień przeciw HPV (wirusowi, który jest jedną z przyczyn powstawania raka szyjki macicy), brak działań edukacyjnych czy brak rejestru badań cytologicznych wykonywanych poza programem populacyjnym.

Inicjatorem Śląskiej Koalicji RSM jest poseł na sejm RP dr n. med. Jerzy Ziętek. Założenie wojewódzkiego oddziału koalicji było wielkim marzeniem parlamentarzysty. Głównym celem działalności oddziału jest obniżenie umieralności z powodu raka szyjki macicy i zmniejszenie liczby zachorowań wśród śląskich kobiet. Jednym ze sposobów realizowania tego celu będzie edukacja poprzez wprowadzanie kodeksu raka szyjki macicy czy też wejście do szkół programów„Wybierz życie” i „Profilaktyka Granat na Raka”.

Innymi środkami pomagającymi w realizacji założeń będą również kampanie społeczne oraz próba nakłonienia lekarzy ginekologów, rodzinnych oraz pediatrów do tego, by jeszcze częściej przypominali kobietom o badaniach cytologicznych.

Swoją działalność koalicja rozpoczęła pierwszym spotkaniem Rady Programowej, po którym odbył się kongres założycielski z udziałem parlamentarzystów, ambasadorek programu oraz  wybitnych specjalistów z dziedziny ginekologii, onkologii i epidemiologii. Ambasadorkami Śląskiej Koalicji RSM zostały: wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Gajewska-Przydryga, aktorka Anna Guzik, dziennikarka Jadwiga Woźnikowska oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

Na przewodniczącego Rady Programowej Śląskiej Koalicji RSM powołano prof.  Ryszarda Porębę – prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Podczas swojego wystąpienia prof. Poręba podkreślił, że "każda Polka może zachorować na raka szyjki macicy, ale żadna nie może umrzeć z tego powodu". To najważniejszy cel, do którego realizacji powinna dążyć Śląska Koalicja  na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy