• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Ślązacy w drodze na Jasną Górę

  Przemysław Kucharczak

  dodane 04.07.2012 10:39

  Idą w skwarze, ale humory im dopisują. Pielgrzymi z kilku śląskich parafii maszerują do Częstochowy.

  - Centrum dnia jest Eucharystia. Po drodze zwiedzamy warownie na szlaku Orlich Gniazd i wchodzimy do jaskiń, np. Olsztyńskiej, Głębokiej czy do jaskini na górze Zielonej, tam trzeba iść na czworakach. Oczywiście wchodzą tylko ci, co chcą – śmieje się ks. Grzegorz Lech, który jest w drodze na Jasną Górę wraz z młodzieżą z dwóch śląskich parafii: Miłosierdzia Bożego w Rybniku Niewiadomiu Dolnym i św. Katarzyny z Jastrzębia. Z każdej z tych parafii idzie po 19 młodych ludzi. Rozmawialiśmy z nimi przez telefon. – Większość z pielgrzymów to chłopaki, mamy tylko 12 dziewczyn. Mamy też wśród nas jedno młode małżeństwo. Każdy idzie w indywidualnych intencjach, błagalnych, dziękczynnych. Codziennie modlimy się jedną część różańca, koronkę do Miłosierdzia Bożego, Anioł Pański i dużo śpiewamy – relacjonuje.

  Do częstochowskiego sanktuarium Matki Bożej zbliżają się też pielgrzymki, w których maszerują wraz z młodzieżą ludzie w średnim wieku i starsi. Z Leszczyn pod Rybnikiem idzie 137 osób. – To nasi parafianie i ich przyjaciele. Postoje mamy zwykle pod zamkami na szlaku Orlich Gniazd – wyjaśnia ks. Paweł Til, wikary z Leszczyn. Kto ma siły, w czasie postoju idzie zwiedzać.

  Kilka parafialnych pielgrzymek ze Śląska już się zakończyło, m.in. z Radoszów pod Rybnikiem, z Paniówek między Mikołowem a Gliwicami, z Dolnego Tysiąclecia w Katowicach, z parafii błogosławionej Karoliny w Tychach. Ich uczestnicy wrócili zadowoleni i… opaleni. Ks. Andrzej Kos z Radoszów wspomina, że tegoroczny lipcowy upał mocno im dopiekł. W autokarach, którymi pielgrzymi wracają z Częstochowy na Śląsk, to już jednak się nie liczy, a pielgrzymi już umawiają się na wspólny marsz na Jasną Górę w tej samej ekipie za rok.

  Lipcowe pielgrzymki ze śląskich parafii idą z reguły szlakiem Orlich Gniazd. Trasę z samego Śląska na Jasną Górę pokonają natomiast Pielgrzymka Tyska i potężna, kilkutysięczna Pielgrzymka Rybnicka. Tyska Pielgrzymka Piesza odbędzie się w dniach 25 – 29 lipca. Natomiast 67. Piesza Rybnicka Pielgrzymka ruszy w środę 1 sierpnia, żeby dotrzeć na Jasną Górę w niedzielę 5 sierpnia. Idące w Pielgrzymce Rybnickiej grupy z Jastrzębia i Pszowa wyruszą jeszcze jeden dzień wcześniej, we wtorek 31 lipca.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół