• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Mistrz nagrodzony!

  ks. Paweł Łazarski

  dodane 18.06.2012 14:30

  W Katowicach na Wydziale Teologicznym odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego Wojciechowi Kilarowi.

  Tytuł doktora honoris causa został nadany na wniosek Rady Wydziału Teologicznego. Senat Uniwersytetu Śląskiego zatwierdził go 29 maja 2012 r.  Władze Uczelni podkreśliły, że Wojciech Kilar jest największym autorytetem polskiej muzyki współczesnej, jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej. Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś powiedział, że tytuł ten nadawany jest nie tylko za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne, lecz za postawę. „Postawę, w przypadku naszego dzisiejszego doktoranta, niezwykłą, przez którą maestro Wojciech Kilar chciał pokazać, że rzeczą najważniejszą w nauce i w życiu, jest poszukiwanie prawdy” – zaznaczył prof. Banyś.

  Laudację wygłosił ks. prof. Jerzy Szymik. Przytaczając słowa kard. Josepha Ratzingera, który skomentował jeden z koncertów, laudator zauważył, że człowiek może nabyć wiedzę nie tylko przez logiczne i rozumne wnioskowanie, ale także przez wstrząs wywołany muzyką. „Człowiek nabywa wiedzę wiary, sięga prawdy – dzięki natchnieniu kompozytora. To jest możliwe, realne” – mówił ks. prof. Szymik. Przypomniał również, że utwory Wojciecha Kilara budziły wielokrotnie opór i konsternację prostotą kompozycji oraz nieukrywaną religijnością. „Do istoty prawdy należy jej ‘wybłysk’, olśniewające piękno. Uniwersytet jak powietrza potrzebuje rozświetlającej mocy sztuki. Obie te rzeczy mówi Kilar muzyką i życiem nam, ludziom uniwersytetu: jako chrześcijanin – potrzebujecie Chrystusa – i jak artysta – potrzebujecie piękna”. Zwrócił tez uwagę, że życiowa i artystyczna droga znakomitego kompozytora to droga wierności prawdzie, jak sam to ujął „przeciwko kłamstwu w muzyce, przeciwko oszukiwaniu ludzi”.

  Dzieła Wojciecha Kilara wykonywane są w salach koncertowych całego świata przez najsłynniejsze orkiestry i chóry, dyrygentów i solistów. Mistrz jest też znanym i cenionym  twórcą fenomenalnej muzyki filmowej. Choć jest lwowianinem z urodzenia to jednak Ślązakiem z wyboru. Jak podkreślił nagrodzony artysta Śląsk zachwycił go miejscem Kościoła w społeczeństwie i kapłanami, których poznał.

  Tu znajdziesz pełny tekst laudacji wygłoszonej przez ks. prof. Jerzego Szymika

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół